PublishPress Capabilities 2.40.0 - en to id-ID translation catalogue (765 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
id-ID: Kemampuan PublishPress adalah plugin kontrol akses untuk WordPress. Anda dapat mengelola semua peran pengguna WordPress Anda, dari Administrator hingga Pelanggan.

en: %1s Error: %2s  PublishPress Capabilities cannot function because another copy of the plugin is active.
id-ID: %1s Galat: %2s PublishPress Capabilities tidak dapat berfungsi karena salinan lain dari plugin ini aktif.

en: This plugin can be deleted.
id-ID: Plugin ini bisa dihapus.

en: You can block pages by URL or hide Admin elements by entering a CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
id-ID: Anda dapat memblokir halaman berdasarkan URL atau menyembunyikan elemen Admin dengan memasukkan kelas atau ID CSS. Fitur ini tersedia dalam PublishPress Capabilities Pro.

en: Upgrade to Pro
id-ID: Upgrade ke Pro

en: Admin Menu Restrictions
id-ID: Pembatasan Menu Admin

en: You can restrict access to admin menu screens. You can also edit, change, add, or remove links from the WordPress admin menu. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
id-ID: Anda dapat membatasi akses ke layar menu admin. Anda juga dapat mengedit, mengubah, menambahkan, atau menghapus tautan dari menu admin WordPress. Fitur ini tersedia di PublishPress Capabilities Pro.

en: You're using PublishPress Capabilities Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
id-ID: Anda sedang menggunakan PublishPress Capabilities Free. Versi Pro memiliki lebih banyak fitur dan dukungan. %sUpgrade ke Pro%s

en: Admin Menus
id-ID: Menu Admin

en: Hide CSS Elements
id-ID: Sembunyikan Elemen CSS

en: Block by URL
id-ID: Blokir berdasarkan URL

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
id-ID: Menu Admin memungkinkan Anda untuk mengedit tautan menu admin dan mengontrol siapa yang memiliki akses.

en: Select pages...
id-ID: Pilih halaman...

en: You can select page types where this element will be added.
id-ID: Anda dapat memilih jenis halaman di mana elemen ini akan ditambahkan.

en: Metaboxes
id-ID: Metabox

en: Editorial Comments
id-ID: Komen editorial

en: Notifications
id-ID: Notifikasi

en: TaxoPress - Settings
id-ID: TaxoPress - Pengaturan

en: You can hide plugin metaboxes. You can also hide specific items by entering their CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
id-ID: Anda dapat menyembunyikan metabox plugin. Anda juga dapat menyembunyikan item tertentu dengan memasukkan kelas atau ID CSS mereka. Fitur ini tersedia dalam PublishPress Capabilities Pro.

en: Custom Items
id-ID: Item Kustom

en: Custom item one
id-ID: Item kustom satu

en: Permalink: Descriptive Caption
id-ID: Permalink: Keterangan Deskriptif

en: Page Attributes: Order
id-ID: Atribut Halaman: Susunan

en: You can use Frontend Features to target specific posts and pages. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
id-ID: Anda dapat menggunakan Fitur Frontend untuk menargetkan pos dan halaman tertentu. Fitur ini tersedia di PublishPress Capabilities Pro.

en: Select post types...
id-ID: Pilih jenis pos...

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
id-ID: Ini akan menambahkan sebuah metabox pada layar pengeditan pos. Anda dapat menggunakan fitur ini untuk menambahkan kelas body hanya untuk pos tersebut.

en: Drag multiple roles selection to change roles order.
id-ID: Seret pemilihan beberapa peran untuk mengubah urutan peran.

en: Page title
id-ID: Judul halaman

en: No permission!
id-ID: Tidak ada izin!

en: Invalid nonce token!
id-ID: Token nonce tidak valid!

en: Error: wrong data
id-ID: Eror: data salah

en: An error occured!
id-ID: Terjadi kesalahan!

en: Security check failed
id-ID: Pemeriksaan keamanan gagal

en: Permission denied
id-ID: Izin ditolak

en: Settings updated successfully.
id-ID: Pengaturan berhasil diperbarui.

en: Logged In Users
id-ID: Pengguna Masuk

en: Logged Out Users
id-ID: Pengguna Keluar

en: PublishPress Capabilities Menu Restriction
id-ID: Pembatasan Menu PublishPress Capabilities

en: This menu is restricted for the following roles
id-ID: Menu ini dibatasi untuk peran dibawah ini

en: Dashboard
id-ID: Dasbor

en: Roles
id-ID: Peran

en: Settings
id-ID: Pengaturan

en: Success notices
id-ID: Notifikasi sukses

en: Error notices
id-ID: Pemberitahuan kesalahan

en: Warning notices
id-ID: Pemberitahuan peringatan

en: Info notices
id-ID: Pemberitahuan informasi

en: Current Role
id-ID: Peran Saat Ini

en: Admin Notices
id-ID: Pemberitahuan Admin

en: Save for all Roles
id-ID: Simpan untuk semua Peran

en: Save for %s
id-ID: Simpan untuk %s

en: Notification center access
id-ID: Akses pusat notifikasi

en: Enable %1$s access to the Admin Notices area.
id-ID: Aktifkan akses %1$s ke area Pemberitahuan Admin.

en: Notifications to remove from WordPress admin pages
id-ID: Notifikasi yang akan dihapus dari halaman admin WordPress

en: Select the notification types that should be hidden when a user in the %1$s role is viewing WordPress admin screens.
id-ID: Pilih jenis notifikasi yang harus disembunyikan ketika pengguna dengan peran %1$s melihat layar admin WordPress.

en: Click here for more on notice types.
id-ID: Klik di sini untuk lebih banyak informasi tentang jenis pemberitahuan.

en: Notifications to display in the Admin Notices area.
id-ID: Notifikasi yang ditampilkan di area Pemberitahuan Admin.

en: Select the notification types that should be displayed in the Admin Notices area after been removed from the WordPress admin screens.
id-ID: Pilih jenis notifikasi yang harus ditampilkan di area Pemberitahuan Admin setelah dihapus dari layar admin WordPress.

en: Admin Notices allows you to clean up the WordPress admin area by organizing extra messages and advertisements into one place.
id-ID: Pemberitahuan Admin memungkinkan Anda untuk merapikan area admin WordPress dengan mengorganisir pesan dan iklan tambahan ke dalam satu tempat.

en: Features include:
id-ID: Fitur termasuk:

en: Move selected notice types out of admin pages
id-ID: Pindahkan jenis pemberitahuan yang dipilih keluar dari halaman admin

en: Show selected notices in a dedicated Admin Notices panel
id-ID: Tampilkan pemberitahuan yang dipilih di panel Pemberitahuan Admin khusus

en: Configure notice visibility by user role
id-ID: Konfigurasi visibilitas pemberitahuan berdasarkan peran pengguna

en: View Documentation
id-ID: Lihat Dokumentasi

en: How to use Admin Notices
id-ID: Cara menggunakan Pemberitahuan Admin

en: Display this notice
id-ID: Tampilkan pemberitahuan ini

en: Silence this notice
id-ID: Diamkan pemberitahuan ini

en: Hide this notice
id-ID: Sembunyikan pemberitahuan ini

en: Move to Hidden Notices
id-ID: Pindahkan ke Pemberitahuan Tersembunyi

en: Displayed notices will no longer be removed from admin pages.
id-ID: Pemberitahuan yang ditampilkan tidak akan dihapus lagi dari halaman admin.

en: This notice will be moved to the "Silenced Notices" tab and you will not receive a notification if it appears again.
id-ID: Pemberitahuan ini akan dipindahkan ke tab "Pemberitahuan Dibisukan" dan Anda tidak akan menerima notifikasi jika muncul lagi.

en: Hidden Notices
id-ID: Pemberitahuan Tersembunyi

en: Silenced Notices
id-ID: Pemberitahuan yang Ditenangkan

en: There are currently no admin notices.
id-ID: Saat ini tidak ada pemberitahuan admin.

en: Edit the settings.
id-ID: Edit pengaturan.

en: You do not have permission to manage admin notices.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengelola pemberitahuan admin.

en: Invalid action. Reload this page and try again.
id-ID: Tindakan tidak valid. Muat ulang halaman ini dan coba lagi.

en: Invalid form.
id-ID: Formulir tidak valid.

en: Admin notice status updated successfully.
id-ID: Status pemberitahuan admin berhasil diperbarui.

en: Warning: This role cannot access the dashboard without the read capability. %1$sClick here to fix this now%2$s.
id-ID: Peringatan: Peran ini tidak dapat mengakses dasbor tanpa kemampuan membaca. %1$sKlik di sini untuk memperbaiki sekarang%2$s.

en: Negate All
id-ID: Negasikan Semua

en: Negate None
id-ID: Negasikan Tidak Ada

en: Role Capabilities
id-ID: Capabilities Peran

en: Search capabilities...
id-ID: Mencari kemampuan...

en: Nav Menus (Block)
id-ID: Menu Navigasi (Blok)

en: Block
id-ID: Blok

en: Nav Menus (Legacy)
id-ID: Menu Navigasi (Lawas)

en: Legacy
id-ID: Lawas

en: Visibility
id-ID: Visibilitas

en: Deletion
id-ID: Penghapusan

en: Taxonomies
id-ID: Taksonomi

en: Create Revision
id-ID: Buat Revisi

en: Submit Revision
id-ID: Kirim Revisi

en: Approve Revision
id-ID: Setujui Revisi

en: Can read posts which are currently published with private visibility.
id-ID: Dapat membaca pos yang saat ini diterbitkan dengan visibilitas pribadi.

en: Has basic editing capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
id-ID: Memiliki kemampuan pengeditan dasar (tetapi mungkin memerlukan kemampuan lain berdasarkan status dan kepemilikan pos).

en: Can edit posts which were created by other users.
id-ID: Dapat mengedit pos yang dibuat oleh pengguna lain.

en: Can edit posts which are currently published.
id-ID: Dapat mengedit pos yang saat ini diterbitkan.

en: Can edit posts which are currently published with private visibility.
id-ID: Dapat mengedit pos yang saat ini diterbitkan dengan visibilitas pribadi.

en: Can make a post publicly visible.
id-ID: Dapat membuat pos terlihat publik.

en: Has basic deletion capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
id-ID: Memiliki kemampuan penghapusan dasar (tetapi mungkin memerlukan kemampuan lain berdasarkan status dan kepemilikan pos).

en: Can delete posts which were created by other users.
id-ID: Dapat menghapus pos yang dibuat oleh pengguna lain.

en: Can delete posts which are currently published.
id-ID: Dapat menghapus pos yang saat ini diterbitkan.

en: Can delete posts which are currently published with private visibility.
id-ID: Dapat menghapus pos yang saat ini diterbitkan dengan visibilitas pribadi.

en: Invalid Capabilities
id-ID: Capabilities tidak valid

en: Additional
id-ID: Tambahan

en: Term %s Capabilities
id-ID: Kemampuan Term %s

en: %s Capabilities
id-ID: %s Kemampuan

en: Post %s Capabilities
id-ID: Kemampuan Pos %s

en: Taxonomy
id-ID: Taksonomi

en: Filter by taxonomy
id-ID: Filter berdasarkan taksonomi

en: Filter by post type
id-ID: Filter berdasarkan jenis pos

en: The slug for this taxonomy is %s
id-ID: Slug untuk taksonomi ini adalah %s

en: The slug for this post type is %s
id-ID: Slug untuk jenis pos ini adalah %s

en: %s: assigned by Permission Group
id-ID: %s: ditugaskan oleh Grup Permissions

en: This capability is %s
id-ID: Kemampuan ini adalah %s

en: This capability is controlled by %s
id-ID: Kemampuan ini dikendalikan oleh %s

en: This capability is controlled by %s Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
id-ID: Kemampuan ini dikendalikan oleh %s Gunakan pengaturan sidebar untuk memungkinkan ini dikontrol secara independen.

en: Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
id-ID: Gunakan pengaturan sidebar untuk memungkinkan ini dikontrol secara independen.

en: This capability is not available for this post type.
id-ID: Kemampuan ini tidak tersedia untuk jenis pos ini.

en: Admin listing access is normally provided by the "Edit" capabilities. These "List" capabilities only apply if the corresponding "Edit" capability is missing. Also, these "List" capabilities can grant access, but not deny access.
id-ID: Akses daftar admin biasanya disediakan oleh kemampuan "Edit". Kemampuan "List" ini hanya berlaku jika kemampuan "Edit" yang sesuai tidak ada. Selain itu, kemampuan "List" ini dapat memberikan akses, tetapi tidak dapat menolak akses.

en: Filter by capability
id-ID: Filter berdasarkan kemampuan

en: No results found. Please try again with a different word.
id-ID: Tidak ada hasil ditemukan. Silakan coba lagi dengan kata yang berbeda.

en: check / uncheck all
id-ID: centang / batalkan centang semua

en: Capability Name
id-ID: Nama Capability

en: WordPress Core Capabilities
id-ID: Kemampuan Inti WordPress

en: General
id-ID: Umum

en: The User Testing feature also requires the %1$s edit_users %2$s capability.
id-ID: Fitur Uji Pengguna juga memerlukan kemampuan %1$s edit_users %2$s.

en: The following entries have no effect. Please assign desired capabilities on the Editing / Deletion / Private tabs.
id-ID: Entri berikut tidak memiliki efek. Silakan tetapkan kemampuan yang diinginkan di tab Pengeditan / Penghapusan / Pribadi.

en: Additional Capabilities
id-ID: Capabilities Tambahan

en: You have no additional capabilities.
id-ID: Anda tidak memiliki kemampuan tambahan.

en: Capabilities allows you change the permissions for any user role.
id-ID: Kemampuan memungkinkan Anda mengubah izin untuk setiap peran pengguna.

en: %1$s = Capability granted %2$s
id-ID: %1$s = Kemampuan diberikan %2$s

en: usage key
id-ID: kunci penggunaan

en: %1$s = Capability not granted %2$s
id-ID: %1$s = Kemampuan tidak diberikan %2$s

en: %1$s = Capability denied, even if granted by another role %2$s
id-ID: %1$s = Kemampuan ditolak, bahkan jika diberikan oleh peran lain %2$s

en: You can also configure this role as a %sPermission Group%s.
id-ID: Anda juga dapat mengonfigurasi peran ini sebagai %sGrup Permissions%s.

en: How to use Capabilities
id-ID: Cara Menggunakan Capabilities

en: Capabilities is Safe to Use
id-ID: Kemampuan Aman Digunakan

en: WordPress stores role capabilities in your database, where they remain even if the plugin is deactivated.
id-ID: WordPress menyimpan kemampuan peran di database Anda, mereka akan tetap ada bahkan jika plugin dinonaktifkan.

en: Whenever you use PublishPress Capabilities to save changes, it also creates a backup which you can use to restore a previous configuration.
id-ID: Setiap kali Anda menggunakan PublishPress Capabilities untuk menyimpan perubahan, itu juga membuat cadangan yang dapat Anda gunakan untuk mengembalikan konfigurasi sebelumnya.

en: Go to the Backup feature
id-ID: Pergi ke fitur Cadangan

en: Add a New Capability
id-ID: Tambahkan Kemampuan Baru

en: Add to role
id-ID: Tambahkan ke peran

en: New capabilities are controlled on the Additonal tab.
id-ID: Kemampuan baru diatur di tab Tambahan.

en: Automatically define type-specific capabilities for your custom post types and taxonomies
id-ID: Secara otomatis tentukan Capabilities khusus jenis untuk jenis pos kustom dan taksonomi Anda

en: Assign standard WP roles supplementally for a specific post type
id-ID: Tetapkan peran WP standar secara tambahan untuk jenis pos tertentu

en: Assign custom WP roles supplementally for a specific post type <em>(Pro)</em>
id-ID: Tetapkan peran WP kustom secara tambahan untuk jenis pos tertentu <em>(Pro)</em>

en: Customize reading permissions per-category or per-post
id-ID: Sesuaikan izin baca per kategori atau per pos

en: Customize editing permissions per-category or per-post <em>(Pro)</em>
id-ID: Sesuaikan izin pengeditan per kategori atau per pos <em>(Pro)</em>

en: Custom Post Visibility statuses, fully implemented throughout wp-admin <em>(Pro)</em>
id-ID: Status Visibilitas Pos Kustom, sepenuhnya diimplementasikan di seluruh wp-admin <em>(Pro)</em>

en: Custom Moderation statuses for access-controlled, multi-step publishing workflow <em>(Pro)</em>
id-ID: Status Moderasi Kustom untuk alur kerja penerbitan multi-tahap yang dikontrol aksesnya <em>(Pro)</em>

en: Regulate permissions for Edit Flow post statuses <em>(Pro)</em>
id-ID: Atur izin untuk status pos Edit Flow <em>(Pro)</em>

en: Customize the moderated editing of published content with Revisionary or Post Forking <em>(Pro)</em>
id-ID: Sesuaikan pengeditan yang dimoderasi dari konten yang sudah diterbitkan dengan PublishPress Revisions atau Post Forking <em>(Pro)</em>

en: Grant Spectator, Participant or Moderator access to specific bbPress forums <em>(Pro)</em>
id-ID: Berikan akses Spectator, Participant, atau Moderator ke forum bbPress tertentu <em>(Pro)</em>

en: Grant supplemental content permissions to a BuddyPress group <em>(Pro)</em>
id-ID: Berikan izin konten tambahan ke grup BuddyPress <em>(Pro)</em>

en: WPML integration to mirror permissions to translations <em>(Pro)</em>
id-ID: Integrasi WPML untuk mencerminkan izin ke terjemahan <em>(Pro)</em>

en: Member support forum
id-ID: Forum dukungan anggota

en: %1$sgrab%2$s %3$s
id-ID: %1$sserap%2$s %3$s

en: %s (free install)
id-ID: %s (instalasi gratis)

en: %1$sbuy%2$s %3$s
id-ID: %1$sbeli%2$s %3$s

en: %s info/purchase
id-ID: %s info/beli

en: Role level is mostly deprecated. However, it still determines eligibility for Post Author assignment and limits the application of user editing capabilities.
id-ID: Level peran sebagian besar sudah usang. Namun, itu masih menentukan kelayakan penugasan Penulis Pos dan membatasi penerapan kemampuan pengeditan pengguna.

en: Create this role definition in new (future) sites
id-ID: Buat definisi peran ini di situs-situs baru (yang akan datang)

en: Include in new sites.
id-ID: Sertakan di situs baru.

en: Copy / update this role definition to all sites now
id-ID: Salin / perbarui definisi peran ini ke semua situs sekarang

en: Sync role to all sites.
id-ID: Sinkronkan peran ke semua situs.

en: Copy option settings to all sites now
id-ID: Salin pengaturan untuk semua situs sekarang

en: Sync options to all sites.
id-ID: Sinkronkan opsi ke semua situs.

en: You do not have permission to restore backup.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengembalikan cadangan.

en: New backup saved.
id-ID: Cadangan baru disimpan.

en: Roles and Capabilities restored from initial backup.
id-ID: Peran dan Capabilities dipulihkan dari cadangan awal.

en: Restore failed. No backup found.
id-ID: Pemulihan gagal. Tidak ada cadangan yang ditemukan.

en: %s restored from last backup.
id-ID: %s dipulihkan dari cadangan terakhir.

en: Roles and Capabilities restored from selected auto-backup.
id-ID: Peran dan Capabilities dipulihkan dari cadangan otomatis yang dipilih.

en: Please upload a file to import
id-ID: Silakan unggah file untuk diimpor

en: Please upload a valid .json file
id-ID: Silakan unggah file .json yang valid

en: Error importing settings! Please try again.
id-ID: Kesalahan saat mengimpor pengaturan! Harap coba lagi.

en: Error importing settings! Please check that you uploaded a valid json file.
id-ID: Kesalahan saat mengimpor pengaturan! Harap periksa bahwa Anda mengunggah file json yang valid.

en: %s successfully imported from uploaded data.
id-ID: %s berhasil diimpor dari data yang diunggah.

en: Needed function to create default roles not found!
id-ID: Fungsi yang diperlukan untuk membuat peran default tidak ditemukan!

en: Roles and Capabilities reset to WordPress defaults
id-ID: Peran dan Capabilities diatur ulang ke pengaturan bawaan WordPress

en: Backup Tool for PublishPress Capabilities
id-ID: Alat Pencadangan untuk PublishPress Capabilities

en: Restore
id-ID: Kembalikan

en: Backup
id-ID: Pencadangan

en: Reset Roles
id-ID: Atur Ulang Peran

en: Export / Import
id-ID: Ekspor / Impor

en: Backup Roles and Capabilities
id-ID: Cadangkan Peran dan Capabilities

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes. The initial backup and last %d auto-backups are kept.
id-ID: PublishPress Capabilities secara otomatis membuat salinan cadangan saat instalasi dan setiap kali Anda menyimpan perubahan. Cadangan awal dan %d cadangan otomatis terakhir tetap disimpan.

en: A backup created on this screen replaces any previous manual backups, but is never automatically replaced.
id-ID: Cadangan yang dibuat di layar ini menggantikan semua cadangan manual sebelumnya, tetapi tidak pernah digantikan secara otomatis.

en: Manual Backup
id-ID: Cadangan Manual

en: Last Manual Backup - %s
id-ID: Cadangan Manual Terakhir - %s

en: Last Backup
id-ID: Pencadangan Terakhir

en: Restore Previous Roles and Capabilities
id-ID: Pulihkan Peran dan Capabilities Sebelumnya

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes.
id-ID: PublishPress Capabilities secara otomatis membuat salinan cadangan saat instalasi dan setiap kali Anda menyimpan perubahan.

en: On this screen, you can restore an earlier version of your roles and capabilities.
id-ID: Dalam layar ini, anda dapat mengembalikan ke versi sebelumnya untuk peran dan capabilities.

en: Available Backups:
id-ID: Cadangan Tersedia:

en: all roles
id-ID: semua peran

en: Manual backup of %s (%s)
id-ID: Cadangan manual %s (%s)

en: Auto-backup of all roles (%s)
id-ID: Cadangan otomatis untuk semua peran (%s)

en: Initial backup of all roles
id-ID: Cadangan awalan untuk semua peran

en: Restore Selected Roles
id-ID: Kembalikan Peran Yang Dipilih

en: Show changes from current roles only
id-ID: Tampilkan perubahan hanya dari peran saat ini

en: Initial Backup - %s
id-ID: Cadangan Awal - %s

en: Initial Backup
id-ID: Cadangan Awal

en: %s (%s roles)
id-ID: %s (%s peran)

en: (this role will be removed if you restore backup)
id-ID: (peran ini akan dihapus jika anda mengembalikan cadangan)

en: No changes
id-ID: Tidak ada perubahan

en: Reset WordPress Defaults
id-ID: Reset ke pengaturan bawaan WordPress

en: Warning:
id-ID: Peringatan:

en: Reseting default Roles and Capabilities will set them to the WordPress install defaults.
id-ID: Mengatur ulang Peran dan Kemampuan default akan mengatur mereka ke pengaturan bawaan instalasi WordPress.

en: If you have installed any plugin that adds new roles or capabilities, these will be lost.
id-ID: Jika Anda telah menginstal plugin yang menambahkan peran atau kemampuan baru, hal ini akan hilang.

en: It is recommended to use this only as a last resource!
id-ID: Disarankan untuk menggunakan ini hanya sebagai sumber daya terakhir!

en: Reset Roles and Capabilities to WordPress defaults
id-ID: Reset Peran dan Capabilities ke bawaan WordPress

en: You are about to reset Roles and Capabilities to WordPress defaults.
     'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
id-ID: Anda akan mereset Peran dan Kemampuan ke pengaturan bawaan WordPress.
     'Batal' untuk menghentikan, 'OK' untuk mereset.

en: Reset to WordPress defaults
id-ID: Reset ke pengaturan bawaan WordPress

en: Export Settings
id-ID: Ekspor Pengaturan

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
id-ID: Ekspor pengaturan plugin untuk situs ini sebagai file .json. Ini memungkinkan Anda dengan mudah mengimpor konfigurasi ke situs lain.

en: Roles and Capabilities
id-ID: Peran dan Capabilities

en: Export
id-ID: Ekspor

en: Import Settings
id-ID: Impor Pengaturan

en: Please make a 'Manual Backup' in the backup tab to enable backup restore in case anything goes wrong.
id-ID: Harap buat 'Cadangan Manual' di tab cadangan untuk mengaktifkan pemulihan cadangan jika ada sesuatu yang tidak beres.

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
id-ID: Impor pengaturan plugin dari file .json. File ini dapat diperoleh dengan mengekspor pengaturan pada situs lain menggunakan formulir di atas.

en: Before importing, we recommend using the "Backup" tab to create a backup of your current settings.
id-ID: Sebelum mengimpor, kami sarankan menggunakan tab "Cadangan" untuk membuat cadangan pengaturan saat ini.

en: Admin Feature Restrictions
id-ID: Pembatasan Fitur Admin

en: Toggle all
id-ID: Alihkan semua

en: Wildcard enabled
id-ID: Wildcard diaktifkan

en: URL targeted
id-ID: URL yang ditargetkan

en: Admin Features allows you to remove elements from the admin area and toolbar.
id-ID: Fitur Admin memungkinkan Anda menghapus elemen dari area admin dan toolbar.

en: No change
id-ID: Tidak ada perubahan

en: This feature is denied
id-ID: Fitur ini ditolak

en: How to use Admin Features
id-ID: Cara menggunakan Fitur Admin

en: Admin Features Settings
id-ID: Pengaturan Fitur Admin

en: Hide Submenus
id-ID: Sembunyikan Submenu

en: Select a preset font family
id-ID: Pilih keluarga font preset

en: Custom style "%s" saved successfully.
id-ID: Gaya kustom "%s" berhasil disimpan.

en: Custom style "%s" deleted successfully.
id-ID: Gaya kustom "%s" berhasil dihapus.

en: Custom style name cannot be empty.
id-ID: Nama gaya kustom tidak boleh kosong.

en: Admin styles saved successfully.
id-ID: Gaya admin berhasil disimpan.

en: Admin Styles
id-ID: Gaya Admin

en: Setting
id-ID: Pengaturan

en: Value
id-ID: Nilai

en: Admin Color Scheme
id-ID: Skema Warna Admin

en: Sets the admin color scheme for all users. Click a scheme to preview it instantly.
id-ID: Mengatur skema warna admin untuk semua pengguna. Klik skema untuk melihat pratinjau dengan segera.

en: Start from template
id-ID: Mulai dari template

en: Blank Template
id-ID: Template Kosong

en: Add Custom Style
id-ID: Tambahkan Gaya Kustom

en: Edit custom style
id-ID: Edit gaya kustom

en: Edit Color Style
id-ID: Edit Gaya Warna

en: Customize colors for different admin elements. Changes are previewed instantly.
id-ID: Sesuaikan warna untuk elemen admin yang berbeda. Perubahan ditampilkan secara instan.

en: Add more than one custom admin styles. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
id-ID: Tambahkan lebih dari satu gaya admin kustom. Fitur ini tersedia di PublishPress Kemampuan Pro.

en: Add CSS selectors (class or ID), choose a style variation, and set a brand color.
id-ID: Tambahkan pemilih CSS (kelas atau ID), pilih variasi gaya, dan atur warna merek.

en: Add New Element
id-ID: Tambahkan Elemen Baru

en: Selector
id-ID: Pemilih

en: e.g. .publishpress-wrap h1, #my-plugin-header
id-ID: mis. .publishpress-wrap h1, #my-plugin-header

en: Variation
id-ID: Variasi

en: Background
id-ID: Latar Belakang

en: Text
id-ID: Teks

en: Border
id-ID: Batas

en: Brand Color
id-ID: Warna Merek

en: Remove
id-ID: Hapus

en: Custom Style Name
id-ID: Nama Gaya Kustom

en: e.g., Company Branding, Dark Mode
id-ID: misalnya, Branding Perusahaan, Mode Gelap

en: Cancel
id-ID: Batal

en: Delete Custom Style
id-ID: Hapus Gaya Kustom

en: Are you sure you want to delete this %1s? %2s %3s
id-ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus %1s ini? %2s %3s

en: Custom Style
id-ID: Gaya Kustom

en: Save Custom Style
id-ID: Simpan Gaya Kustom

en: Custom Admin Logo
id-ID: Logo Admin Kustom

en: Upload a custom logo to replace the WordPress icon in the admin bar. Recommended: 20px by 20px in SVG or PNG format.
id-ID: Unggah logo kustom untuk menggantikan ikon WordPress di bilah admin. Disarankan: 20px x 20px dalam format SVG atau PNG.

en: Select Image
id-ID: Pilih Gambar

en: Custom Favicon
id-ID: Favicon Kustom

en: Upload a custom favicon for the admin area. Recommended: 16px by 16px or 32px by 32px in SVG or PNG format.
id-ID: Unggah favicon kustom untuk area admin. Disarankan: 16px x 16px atau 32px x 32px dalam format SVG atau PNG.

en: Admin Font Family
id-ID: Keluarga Font Admin

en: Set a font stack for the admin area, for example "Segoe UI", sans-serif.
id-ID: Atur tumpukan font untuk area admin, misalnya "Segoe UI", sans-serif.

en: Preset Fonts
id-ID: Font Preset

en: Custom Value
id-ID: Nilai Kustom

en: Admin Font Size
id-ID: Ukuran Font Admin

en: Set a base font size for the admin area. Leave empty to use the default WordPress size.
id-ID: Atur ukuran font dasar untuk area admin. Biarkan kosong untuk menggunakan ukuran default WordPress.

en: Named Sizes
id-ID: Ukuran Bernama

en: Pixel Sizes
id-ID: Ukuran Piksel

en: Typography Overrides
id-ID: Override Tipografi

en: Optional target-specific typography rules for common admin elements.
id-ID: Aturan tipografi khusus target opsional untuk elemen admin umum.

en: Body Text
id-ID: Teks Tubuh

en: Links
id-ID: Tautan

en: Headings
id-ID: Judul

en: Admin Menu
id-ID: Menu Admin

en: Admin Bar
id-ID: Bilah Admin

en: Form Fields
id-ID: Bidang Formulir

en: Buttons
id-ID: Tombol

en: Font Family
id-ID: Keluarga Font

en: Font Size
id-ID: Ukuran Font

en: Custom
id-ID: Kustom

en: Admin Footer Text
id-ID: Teks Footer Admin

en: Replace the default "Thanks for creating with WordPress" message in the admin footer.
id-ID: Ganti pesan default "Terima kasih telah membuat dengan WordPress" di footer admin.

en: Replace "Howdy"
id-ID: Ganti "Howdy"

en: Replace "Howdy" in the admin bar.
id-ID: Ganti "Howdy" di bilah admin.

en: Control Settings
id-ID: Pengaturan Kontrol

en: Control how admin styles are applied to users.
id-ID: Kontrol bagaimana gaya admin diterapkan kepada pengguna.

en: Hide Admin Color Scheme settings in user profile
id-ID: Sembunyikan pengaturan Skema Warna Admin di profil pengguna

en: When enabled, users cannot see or change color scheme settings in their profile. Role-based settings will be applied.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengguna tidak dapat melihat atau mengubah pengaturan skema warna di profil mereka. Pengaturan berbasis peran akan diterapkan.

en: Force role settings (override user selection)
id-ID: Paksa pengaturan peran (override pemilihan pengguna)

en: When enabled, role settings will always apply, overriding any user selection even if the color scheme UI is visible to them.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan peran akan selalu diterapkan, mengesampingkan pilihan pengguna bahkan jika skema warna UI terlihat oleh mereka.

en: Admin Styles allows you to customize the WordPress admin area with your own branding.
id-ID: Gaya Admin memungkinkan Anda untuk menyesuaikan area admin WordPress dengan branding Anda sendiri.

en: Custom admin color schemes
id-ID: Skema warna admin kustom

en: Replace the WordPress logo and favicon
id-ID: Ganti logo WordPress dan favicon

en: Custom footer text
id-ID: Teks footer kustom

en: Replace "Howdy" text
id-ID: Ganti teks "Howdy"

en: How to use Admin Styles
id-ID: Cara menggunakan Gaya Admin

en: Security check failed.
id-ID: Pemeriksaan keamanan gagal.

en: You do not have permission to manage admin styles.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengelola gaya admin.

en: No role specified.
id-ID: Tidak ada peran yang ditentukan.

en: Use this Image
id-ID: Gunakan Gambar Ini

en: Saving...
id-ID: Menyimpan...

en: Settings saved.
id-ID: Pengaturan disimpan.

en: Current logo preview
id-ID: Pratinjau logo saat ini

en: Add New Custom Style
id-ID: Tambah Gaya Kustom Baru

en: Edit Custom Style
id-ID: Edit Gaya Kustom

en: Are you sure you want to delete "%s" custom style?
id-ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus gaya kustom "%s"?

en: this custom style
id-ID: gaya kustom ini

en: Primary Button
id-ID: Tombol Utama

en: Hover State
id-ID: Status Hover

en: Notification
id-ID: Notifikasi

en: Live preview of your custom color scheme
id-ID: Prabaca langsung dari skema warna kustom Anda

en: Custom Style Name is required.
id-ID: Nama Gaya Kustom diperlukan.

en: Main Admin Color is required.
id-ID: Warna Admin Utama diperlukan.

en: PublishPress Custom
id-ID: PublishPress Kustom

en: Display Name
id-ID: Nama Tampilan

en: Change how this style is displayed
id-ID: Ubah cara gaya ini ditampilkan

en: Enter a name for your custom style
id-ID: Masukkan nama untuk gaya kustom Anda

en: Forest
id-ID: Hutan

en: Mint Breeze
id-ID: Angin Mint

en: Cherry
id-ID: Ceri

en: Graphite
id-ID: Grafit

en: Midnight Teal
id-ID: Teal Tengah Malam

en: Sunrise
id-ID: Fajar

en: Desert Sand
id-ID: Pasir Gurun

en: Amber Glow
id-ID: Cahaya Amber

en: Citrus
id-ID: Sitrus

en: Ocean Deep
id-ID: Samudera Dalam

en: Modern Slate
id-ID: Batu Ardesia Modern

en: Royal Plum
id-ID: Plum Kerajaan

en: Nordic
id-ID: Nordik

en: Lagoon
id-ID: Laguna

en: Ink
id-ID: Tinta

en: Orchid
id-ID: Anggrek

en: Cobalt
id-ID: Kobalt

en: Stone
id-ID: Batu

en: Facebook Classic
id-ID: Facebook Klasik

en: Twitter Classic
id-ID: Twitter Klasik

en: Main Admin Color settings
id-ID: Pengaturan Warna Admin Utama

en: Main Admin Color
id-ID: Warna Admin Utama

en: Primary brand color
id-ID: Warna merek utama

en: Text Color
id-ID: Warna Teks

en: Primary text color
id-ID: Warna teks utama

en: Highlight Color
id-ID: Warna Sorotan

en: Used for hovers and highlights
id-ID: Digunakan untuk hover dan sorotan

en: Notification Color
id-ID: Warna Notifikasi

en: Used for alerts and notifications
id-ID: Digunakan untuk peringatan dan notifikasi

en: Background Color
id-ID: Warna Latar Belakang

en: Page background color
id-ID: Warna latar belakang halaman

en: Link element colors
id-ID: Warna elemen tautan

en: Default Link Color
id-ID: Warna Tautan Default

en: Standard link color
id-ID: Warna tautan standar

en: Link Hover Color
id-ID: Warna Tautan Saat Melayang

en: Color on hover
id-ID: Warna saat melayang

en: Delete Link Color
id-ID: Warna Tautan Hapus

en: Color for delete/trash actions
id-ID: Warna untuk tindakan hapus/sampah

en: Trash Link Color
id-ID: Warna Tautan Sampah

en: Color for trash actions
id-ID: Warna untuk tindakan sampah

en: Spam Link Color
id-ID: Warna Tautan Spam

en: Color for spam actions
id-ID: Warna untuk tindakan spam

en: Inactive Link Color
id-ID: Warna Tautan Tidak Aktif

en: Color for inactive items
id-ID: Warna untuk item tidak aktif

en: Tables
id-ID: Tabel

en: Table element colors
id-ID: Warna elemen tabel

en: Table Header Background
id-ID: Latar Belakang Judul Tabel

en: Table Header Text
id-ID: Teks Judul Tabel

en: Table Row Background
id-ID: Latar Belakang Baris Tabel

en: Table Row Text Color
id-ID: Warna Teks Baris Tabel

en: Row Hover Background
id-ID: Latar Belakang Hover Baris

en: Table Border Color
id-ID: Warna Border Tabel

en: Alternate Row Background
id-ID: Latar Belakang Baris Alternatif

en: Alternate Row Text Color
id-ID: Warna Teks Baris Alternatif

en: Forms
id-ID: Formulir

en: Form input colors
id-ID: Warna input formulir

en: Input Border Color
id-ID: Warna Border Input

en: Input Focus Border
id-ID: Border Fokus Input

en: Input Background Color
id-ID: Warna Latar Belakang Input

en: Input Text Color
id-ID: Warna Teks Input

en: Placeholder Text Color
id-ID: Warna Teks Placeholder

en: Button colors
id-ID: Warna tombol

en: Primary Button Background
id-ID: Latar Belakang Tombol Utama

en: Primary Button Text
id-ID: Teks Tombol Utama

en: Primary Button Hover
id-ID: Hover Tombol Utama

en: Secondary Button Background
id-ID: Latar Belakang Tombol Sekunder

en: Secondary Button Text
id-ID: Teks Tombol Sekunder

en: Secondary Button Hover
id-ID: Hover Tombol Sekunder

en: Admin menu colors
id-ID: Warna menu Admin

en: Menu Background
id-ID: Latar Belakang Menu

en: Menu Text Color
id-ID: Warna Teks Menu

en: Menu Icon Color
id-ID: Warna Ikon Menu

en: Menu Hover Background
id-ID: Latar Belakang Hover Menu

en: Menu Hover Text
id-ID: Teks Hover Menu

en: Current Menu Background
id-ID: Latar Belakang Menu Saat Ini

en: Current Menu Text
id-ID: Teks Menu Saat Ini

en: Submenu Background
id-ID: Latar Belakang Submenu

en: Submenu Text Color
id-ID: Warna Teks Submenu

en: Admin bar colors
id-ID: Warna bilah Admin

en: Admin Bar Background
id-ID: Latar Belakang Bilah Admin

en: Admin Bar Text
id-ID: Teks Bilah Admin

en: Admin Bar Icon
id-ID: Ikon Bilah Admin

en: Admin Bar Hover Background
id-ID: Latar Belakang Hover Bilah Admin

en: Admin Bar Hover Text
id-ID: Teks Hover Bilah Admin

en: Dashboard Widgets
id-ID: Widget Dasbor

en: Dashboard widget colors
id-ID: Warna widget Dasbor

en: Widget Background
id-ID: Latar Belakang Widget

en: Widget Border
id-ID: Bingkai Widget

en: Widget Header Background
id-ID: Latar Belakang Judul Widget

en: Widget Title Text
id-ID: Teks Judul Widget

en: Widget Body Text
id-ID: Teks Isi Widget

en: Widget Link
id-ID: Tautan Widget

en: Widget Link Hover
id-ID: Tautan Widget Saat Diarahkan

en: Advanced
id-ID: Lanjutan

en: Custom selector color rules
id-ID: Aturan warna pemilih kustom

en: Classic Editor %s Restrictions
id-ID: Pembatasan Editor Klasik %s

en: No metaboxes found for %1s. %2s Click here %3s to visit the %4s screen and refresh this page afterwards to load the new metaboxes.
id-ID: Tidak ditemukan metabox untuk %1s. %2s Klik di sini %3s untuk mengunjungi layar %4s dan segarkan halaman ini setelahnya untuk memuat metabox baru.

en: Gutenberg Editor %s Restrictions
id-ID: Pembatasan Editor Gutenberg %s

en: Editor Feature Restrictions
id-ID: Pembatasan Fitur Editor

en: Save for all Post Types
id-ID: Simpan untuk Semua Jenis Pos

en: Save %s Restrictions
id-ID: Simpan Pembatasan %s

en: Classic
id-ID: Klasik

en: show Classic Editor controls
id-ID: tampilkan kontrol Editor Klasik

en: Editor Features allows you to remove elements from the post editing screen.
id-ID: Fitur Editor memungkinkan Anda menghapus elemen dari layar pengeditan pos.

en: How to use Editor Features
id-ID: Cara menggunakan Fitur Editor

en: You do not have permission to manage frontend features.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengelola fitur frontend.

en: All fields are required.
id-ID: Semua bidang harus diisi.

en: Load on page types is required.
id-ID: Pemuatan pada jenis halaman diperlukan.

en: Frontend element item updated. Save changes to enable for role.
id-ID: Elemen item frontend diperbarui. Simpan perubahan untuk mengaktifkan untuk peran.

en: New frontend element added. Save changes to enable for role.
id-ID: Elemen frontend baru ditambahkan. Simpan perubahan untuk mengaktifkan untuk peran.

en: Invalid request!.
id-ID: Permintaan tidak valid!

en: Selected item deleted successfully
id-ID: Item yang dipilih berhasil dihapus.

en: Site Dark Mode
id-ID: Mode Gelap Situs

en: Site Light Mode
id-ID: Mode Terang Situs

en: Hide Twenty Twenty-Three Credit Footer
id-ID: Sembunyikan Kredit Footer Twenty Twenty-Three

en: Frontend Features
id-ID: Fitur Frontend

en: Choose Frontend Features that will apply to this post.
id-ID: Pilih Fitur Frontend yang akan diterapkan pada pos ini.

en: Select %1$s...
id-ID: Pilih %1$s...

en: This feature allows you to modify the site frontend by hiding IDs or classes, adding CSS styles, or adding body classes.
id-ID: Fitur ini memungkinkan Anda memodifikasi frontend situs dengan menyembunyikan ID atau kelas, menambahkan gaya CSS, atau menambahkan kelas body.

en: Title:
id-ID: Judul:

en: This will only show here in the WordPress admin area.
id-ID: Ini hanya akan muncul disini di area WordPress admin.

en: Features:
id-ID: Fitur:

en: Hide IDs or Classes
id-ID: Sembunyikan ID atau Class

en: Add Custom CSS
id-ID: Tambahkan CSS Kustom

en: Add Body Class
id-ID: Tambahkan kelas Body

en: Enter IDs or classes to hide. Separate multiple values with a comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
id-ID: Masukkan ID atau kelas yang ingin disembunyikan. Pisahkan nilai-nilai ganda dengan koma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).

en: Enter custom CSS to be added to frontend pages. Examples: .custom-style-1 { color: red; } #custom-header { background: red; }
id-ID: Masukkan CSS kustom yang akan ditambahkan ke halaman frontend. Contoh: .custom-style-1 { color: red; } #custom-header { background: red; }

en: Enter classes to add the body HTML. Do not include the . before the HTML.
id-ID: Masukkan kelas untuk menambahkan HTML body. Jangan sertakan . sebelum HTML.

en: Separate multiple values with a space (custom-style-one custom-style-two).
id-ID: Pisahkan nilai-nilai ganda dengan spasi (custom-style-one custom-style-two).

en: You can add the CSS for your classes by clicking "Add Custom CSS".
id-ID: Anda dapat menambahkan CSS untuk kelas-kelas Anda dengan mengklik "Tambahkan CSS Kustom".

en: Enter classes that should be added to the body HTML. Separate multiple values with a space (custom-item-one custom-item-two).
id-ID: Masukkan kelas yang harus ditambahkan ke body HTML. Pisahkan nilai-nilai ganda dengan spasi (custom-item-one custom-item-two).

en: Load on page types:
id-ID: Muat untuk tipe halaman:

en: Whole Site
id-ID: Seluruh Situs

en: Selected Pages
id-ID: Halaman yang dipilih

en: This feature will be added to all pages.
id-ID: Fitur ini akan ditambahkan ke semua halaman.

en: Add post metabox:
id-ID: Tambahkan metabox pos:

en: Cancel Edit
id-ID: Batal Mengedit

en: Add New
id-ID: Tambah Baru

en: Save Edit
id-ID: Simpan Editan

en: Hidden IDs or Classes
id-ID: ID atau Class tersembunyi

en: Body Class
id-ID: Kelas Body

en: Custom CSS
id-ID: CSS Kustom

en: Pages
id-ID: Halaman

en: Post Type Metabox
id-ID: Tipe Pos Metabox

en: Role
id-ID: Peran

en: Enable Frontend Features for %1$s Role
id-ID: Aktifkan Fitur Frontend untuk Peran %1$s

en: Frontend Features allows you to add or remove elements from the frontend of your site.
id-ID: Fitur Frontend memungkinkan Anda menambahkan atau menghapus elemen dari frontend situs Anda

en: Apply custom styling
id-ID: Terapkan gaya kustom

en: How to use Frontend Features
id-ID: Cara menggunakan Fitur Frontend

en: Navigation Menu Restrictions
id-ID: Batasan Menu Navigasi

en: There are no frontend menu links. To control access to navigation menus, please add menu links.
id-ID: Tidak ada tautan menu frontend. Untuk mengontrol akses ke menu navigasi, silakan tambahkan tautan menu.

en: Navigation Menus allows you to block access to frontend menu links.
id-ID: Menu Navigasi memungkinkan Anda memblokir akses ke tautan menu frontend.

en: How to use Navigation Menus
id-ID: Cara menggunakan Menu Navigasi

en: Profile Feature Restrictions
id-ID: Pembatasan Fitur Profil

en: Click the "Find profile items for this role" button.
id-ID: Klik tombol "Temukan item profil untuk peran ini".

en: There are no users in this role. Please select a role that has users and is able to access the "Profile" screen.
id-ID: Tidak ada pengguna dalam peran ini. Pilih peran yang memiliki pengguna dan dapat mengakses layar "Profil".

en: Allow PublishPress to find profile items for this role.
id-ID: Izinkan PublishPress untuk menemukan item profil untuk peran ini.

en: Find profile items for this role
id-ID: Temukan item profil untuk peran ini

en: The %s role is not enabled for editing. The Find button is disabled.
id-ID: Peran %s tidak diaktifkan untuk diedit. Tombol Temukan dinonaktifkan.

en: This feature will test the "Profile" screen as a user in the %s role.
id-ID: Fitur ini akan menguji layar "Profil" sebagai pengguna dengan peran %s.

en: Refresh Profile Features
id-ID: Perbarui Fitur Profil

en: Profile Features allows you to remove elements from the Profile screen.
id-ID: Fitur Profil memungkinkan Anda menghapus elemen dari layar Profil.

en: How to use Profile Features
id-ID: Cara menggunakan Fitur Profil

en: Hide Default Items
id-ID: Sembunyikan Item Default

en: Hide Admin Toolbar
id-ID: Sembunyikan Toolbar Admin

en: Hide Dashboard Widgets
id-ID: Sembunyikan Widget Dasbor

en: Mobile Menu Toggle
id-ID: Tombol Menu Seluler

en: WordPress Logo
id-ID: Logo WordPress

en: WordPress External Links
id-ID: Tautan Eksternal WordPress

en: Right bar
id-ID: Bar kanan

en: User actions
id-ID: Tindakan Pengguna

en: New
id-ID: Baru

en: User Display Name
id-ID: Nama Tampilan Pengguna

en: Edit Site
id-ID: Edit Situs

en: Thank you for creating with WordPress
id-ID: Terima kasih telah membuat dengan WordPress

en: Welcome panel
id-ID: Panel sambutan

en: Remove Admin Toolbar
id-ID: Hapus Toolbar Admin

en: Top Tabs
id-ID: Tabulasi Atas

en: Media Buttons (all)
id-ID: Tombol Media (semua)

en: HTML Editor Button
id-ID: Tombol Editor HTML

en: Word count
id-ID: Jumlah kata

en: Publish Box
id-ID: Box Publikasi

en: Publish Actions
id-ID: Aksi Publikasi

en: Taxonomy Boxes
id-ID: Box Taksonomi

en: Page Boxes
id-ID: Box halaman

en: Other Boxes
id-ID: Kotak Lainnya

en: Featured Image
id-ID: Gambar Unggulan

en: Coupon Description
id-ID: Deskripsi Kupon

en: Top Bar - Left
id-ID: Bar Atas - Kiri

en: Add block
id-ID: Tambahkan blok

en: Modes
id-ID: Mode

en: Outline
id-ID: Garis Tepi

en: Document Overview
id-ID: Ikhtisar Dokumen

en: Document Bar Title
id-ID: Judul Bilah Dokumen

en: Top Bar - Right
id-ID: Bar Atas - Kanan

en: Switch to Draft
id-ID: Alihkan ke Draf

en: Publish / Update
id-ID: Publikasikan / Perbarui

en: Options
id-ID: Pilihan

en: Add new block
id-ID: Tambah blok baru

en: Document Panel
id-ID: Panel Dokumen

en: Settings Panel
id-ID: Panel Pengaturan

en: Status & visibility
id-ID: Status & visibilitas

en: Featured image
id-ID: Gambar unggulan

en: Post Attributes
id-ID: Atribut Pos

en: Block Panel
id-ID: Panel Blok

en: Paragraph
id-ID: Paragraf

en: Typography
id-ID: Tipografi

en: Color settings
id-ID: Pengaturan warna

en: Text settings
id-ID: Pengaturan teks

en: This role is not enabled for profile feature editing.
id-ID: Peran ini tidak diaktifkan untuk pengeditan fitur profil.

en: An error occurred!
id-ID: Terjadi kesalahan!

en: Profile features access disabled.
id-ID: Akses fitur profil dinonaktifkan.

en: Invalid role provided.
id-ID: Peran yang diberikan tidak valid.

en: Profile features access enabled for this role.
id-ID: Akses fitur profil diaktifkan untuk peran ini.

en: Editor Features
id-ID: Fitur Editor

en: Admin Features
id-ID: Fitur Admin

en: Profile Features
id-ID: Fitur Profil

en: Redirects
id-ID: Pengalihan

en: Nav Menu
id-ID: Menu Navigasi

en: Roles allows you to create, edit, and delete all the user roles on your site.
id-ID: Roles memungkinkan Anda membuat, mengedit, dan menghapus semua peran pengguna di situs Anda.

en: Capabilities allows you to change the permissions for any user role.
id-ID: Capabilities memungkinkan Anda mengubah izin untuk setiap peran pengguna.

en: Admin Styles allows you to customize the admin area with your own branding.
id-ID: Gaya Admin memungkinkan Anda untuk menyesuaikan area admin dengan branding Anda sendiri.

en: Redirects allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
id-ID: Pengalihan memungkinkan Anda mengalihkan pengguna dalam peran setelah Pendaftaran, Masuk atau Keluar.

en: Navigation Menus
id-ID: Menu Navigasi

en: User Testing
id-ID: Testing Pengguna

en: Test your site by instantly logging in as another user. Available accounts include any which the current user can edit.
id-ID: Uji situs Anda dengan segera masuk sebagai pengguna lain. Akun yang tersedia termasuk yang dapat diedit oleh pengguna saat ini.

en: Remove Admin Notices from WordPress admin screen and organize them in to a single area.
id-ID: Hapus Pemberitahuan Admin dari layar admin WordPress dan atur mereka ke dalam satu area.

en: Login permission denied.
id-ID: Izin login ditolak

en: You do not have permission to access this page.
id-ID: Anda tidak punya hak akses untuk mengakses halaman ini.

en: Need PublishPress Capabilities Support?
id-ID: Butuh Bantuan PublishPress Capabilities?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
id-ID: Jika Anda membutuhkan bantuan atau memiliki permintaan fitur baru, beri tahu kami.

en: Request Support
id-ID: Minta Dukungan

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
id-ID: Dokumentasi terperinci juga tersedia di situs web plugin.

en: View Knowledge Base
id-ID: Lihat Basis Pengetahuan

en: Social Links
id-ID: Tautan Sosial

en: Page Lists
id-ID: Daftar Halaman

en: New role created.
id-ID: Peran baru dibuat.

en: Error: Failed creating the new role.
id-ID: Galat: Gagal membuat peran baru.

en: The selected role is not editable.
id-ID: Peran yang dipilih tidak dapat diedit

en: Incorrect capability name.
id-ID: Nama Capabilities tidak benar.

en: Type / Taxonomy settings saved.
id-ID: Tipe / Taksonomi berhasil disimpan.

en: Bad form received.
id-ID: Formulir Buruk diterima.

en: You cannot remove Manage Capabilities from Administrators
id-ID: Anda tidak dapat menghapus Pengelolaan Capabilities dari Administrator

en: This capability is explicitly negated. Click to add/remove normally.
id-ID: Capability ini secara eksplisit dinonaktifkan. Klik untuk menambah/hapus secara normal.

en: Explicity negate this capability by storing as disabled
id-ID: Negatifkan eksplisit capability ini dengan menyimpan sebagai dinonaktifkan.

en: Explicitly negate these capabilities by storing as disabled
id-ID: Negatifkan eksplisit capabilities ini dengan menyimpan sebagai dinonaktifkan.

en: Post type registration does not define this capability distinctly
id-ID: Pendaftaran jenis pos tidak mendefinisikan capability ini secara jelas.

en: Add or remove this capability from the WordPress role
id-ID: Tambahkan atau hapus kemampuan ini dari peran WordPress

en: Add or remove capability from the role normally
id-ID: Tambahkan atau hapus capability dari peran seperti biasa

en: Are you sure you want to delete this item ?
id-ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus item ini?

en: Add or clear custom item entry before saving changes.
id-ID: Tambahkan atau hapus entri item kustom sebelum menyimpan perubahan.

en: Role Name
id-ID: Nama Peran

en: Role Type
id-ID: Tipe Peran

en: Default Role
id-ID: Peran Standar

en: Admin Access
id-ID: Akses Admin

en: You do not have permission to manage roles.
id-ID: Anda tidak punya izin untuk mengelola peran.

en: You do not have permission to manage editor features.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengelola fitur editor.

en: Settings updated.
id-ID: Pengaturan diperbarui.

en: You do not have permission to manage admin features.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengelola fitur admin.

en: You do not have permission to manage navigation menus.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengelola menu navigasi.

en: You do not have permission to manage profile features.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengelola fitur profil.

en: You do not have permission to manage redirect.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengelola pengalihan.

en: Invalid form. Reload this page and try again.
id-ID: Formulir tidak valid. Muat ulang halaman ini dan coba lagi.

en: You do not have permission to manage capabilities.
id-ID: Anda tidak punya izin untuk mengelola capabilities.

en: New capability added to role.
id-ID: Capability baru ditambahkan ke peran.

en: Bad form Received
id-ID: Formulir Buruk diterima.

en: You do not have permission to restore roles.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk memulihkan peran.

en: You do not have permission to perform this action.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk melakukan tindakan ini.

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
id-ID: Jika Anda menyukai %s, mohon pertimbangkan meninggalkan %s rating. Terima kasih!

en: About PublishPress Capabilities
id-ID: Tentang PublishPress Capabilities

en: About
id-ID: Tentang

en: Capabilites Documentation
id-ID: Dokumentasi Capabilities

en: Documentation
id-ID: Dokumentasi

en: Contact the PublishPress team
id-ID: Hubungi tim PublishPress

en: Contact
id-ID: Kontak

en: Permissions & Access
id-ID: Izin & Akses

en: Administer advanced content permissions and visibility rules.
id-ID: Kelola izin konten lanjutan dan aturan visibilitas.

en: Manage plugin permission settings.
id-ID: Kelola pengaturan izin plugin.

en: Bypass content restrictions for editorial workflows.
id-ID: Lewati batasan konten untuk alur kerja editorial.

en: Set custom post statuses for content items.
id-ID: Tetapkan status pos kustom untuk item konten.

en: Force Quick Edit access when restrictions would otherwise block it.
id-ID: Paksa akses Edit Cepat ketika batasan seharusnya menghalanginya.

en: Roles & Groups
id-ID: Peran & Grup

en: Assign or change role assignments for users.
id-ID: Tetapkan atau ubah penugasan peran untuk pengguna.

en: Create new permission groups.
id-ID: Buat grup izin baru.

en: Edit existing permission groups.
id-ID: Edit grup izin yang ada.

en: Delete permission groups.
id-ID: Hapus grup izin.

en: Add or remove members from permission groups.
id-ID: Tambahkan atau hapus anggota dari grup izin.

en: Create network-wide permission groups in multisite.
id-ID: Buat grup izin di seluruh jaringan di multisite.

en: Manage members of network-wide permission groups.
id-ID: Kelola anggota grup izin jaringan.

en: Exception Management
id-ID: Manajemen Pengecualian

en: Set per-item association exceptions.
id-ID: Atur pengecualian asosiasi per item.

en: Set per-item edit exceptions.
id-ID: Atur pengecualian edit per item.

en: Set per-item read exceptions.
id-ID: Atur pengecualian baca per item.

en: Set per-item revision exceptions.
id-ID: Atur pengecualian revisi per item.

en: Set taxonomy term assignment exceptions.
id-ID: Atur pengecualian penugasan istilah taxonomy.

en: Set taxonomy term association exceptions.
id-ID: Atur pengecualian asosiasi istilah taxonomy.

en: Set taxonomy term management exceptions.
id-ID: Atur pengecualian manajemen istilah taxonomy.

en: Content Associations
id-ID: Asosiasi Konten

en: Associate users or groups with any page.
id-ID: Asosiasikan pengguna atau grup dengan halaman mana pun.

en: Define and apply custom post statuses.
id-ID: Tentukan dan terapkan status pos kustom.

en: Define custom privacy policies for content.
id-ID: Tentukan kebijakan privasi kustom untuk konten.

en: Moderate any item regardless of authorship.
id-ID: Moderasi item mana pun terlepas dari kepengarangan.

en: Media & Misc
id-ID: Media & Lain-lain

en: Edit attachments uploaded by the current user.
id-ID: Edit lampiran yang diunggah oleh pengguna saat ini.

en: List unattached files uploaded by other users.
id-ID: Daftar file yang tidak terlampir yang diunggah oleh pengguna lain.

en: List all media library files.
id-ID: Daftar semua file perpustakaan media.

en: Exempt user from edit-circle restrictions.
id-ID: Bebaskan pengguna dari pembatasan lingkaran edit.

en: Exempt user from read-circle restrictions.
id-ID: Bebaskan pengguna dari pembatasan lingkaran baca.

en: see %1$sRole Usage%2$s: "Pattern Roles"
id-ID: lihat %1$sPenggunaan Peran%2$s: "Polanya Peran"

en: activate %1$sAdvanced settings%2$s, see Role Usage
id-ID: aktifkan %1$sPengaturan Lanjutan%2$s, lihat Penggunaan Peran

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permission Groups%s.
id-ID: Kemampuan "Pos" yang dipilih di sini juga menentukan penugasan peran khusus jenis untuk Kelompok Izin%s.

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permit Groups%s.
id-ID: Kemampuan "Pos" yang dipilih di sini juga menentukan penugasan peran khusus jenis untuk Kelompok Izin%s.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. (See %sPermissions > Post Statuses%s for applicable names). %sSupplemental status-specific roles%s are usually more convenient, though.
id-ID: Kemampuan untuk status kustom dapat ditambahkan secara manual di sini. (Lihat %sIzin > Status Pos%s untuk nama yang berlaku). %sPeran khusus tambahan untuk status%s biasanya lebih nyaman digunakan.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. Or activate the PP Custom Post Statuses extension to assign status-specific supplemental roles.
id-ID: Capabilities untuk status kustom dapat ditambahkan secara manual di sini. Atau aktifkan ekstensi PP Custom Post Statuses untuk menetapkan peran tambahan khusus status.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added to a role here (see Conditions > Status > Capability Mapping for applicable names). However, it is usually more convenient to use Permit Groups to assign a supplemental status-specific role.
id-ID: Capabilities untuk status kustom dapat ditambahkan secara manual ke suatu peran di sini (lihat Kondisi > Status > Pemetaan Kemampuan untuk nama yang berlaku). Namun, biasanya lebih nyaman menggunakan Permission Group untuk menetapkan peran khusus status tambahan.

en: Unique Post Type Capabilities
id-ID: Kemampuan Tipe Postingan Unik

note: translators: %1$s and %2$s are link tags for 'Find out more.'
en: Allow post type permissions to be controlled separately from other areas of WordPress. %1$sFind out more.%2$s
id-ID: Izinkan izin jenis pos dikontrol secara terpisah dari area lain di WordPress. %1$sTemukan lebih banyak.%2$s

en: Use the "Create" capability for selected post types
id-ID: Gunakan kemampuan "Create" untuk jenis pos yang dipilih

en: This will cause a new capability to be required for creating posts, and enable a checkbox column here for role assignments. Normally, post creation is controlled by the "Edit" capability.
id-ID: Ini akan menyebabkan diperlukannya kemampuan baru untuk membuat pos, dan mengaktifkan kolom centang di sini untuk penugasan peran. Biasanya, pembuatan pos dikontrol oleh kemampuan "Edit".

en: Unique Taxonomy Capabilities
id-ID: Kemampuan Taksonomi Unik

en: Allow taxonomy permissions to be controlled separately from other areas of WordPress.
id-ID: Izinkan izin taksonomi dikontrol terpisah dari area lain WordPress.

en: Detailed Taxonomy Capabilities
id-ID: Kemampuan Taksonomi Rinci

en: Allow "Edit", "Delete" and "Assign" capabilities separately from the "Manage" capability.
id-ID: Izinkan kemampuan "Edit", "Delete", dan "Assign" secara terpisah dari kemampuan "Manage".

en: Login Redirect
id-ID: Pengalihan Login

en: Logout Redirect
id-ID: Pengalihan Logout

en: Registration Redirect
id-ID: Pengalihan Pendaftaran

en: First Login Redirect
id-ID: Pengalihan Login Pertama

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after login.
id-ID: Masukkan URL tempat pengguna dalam peran ini harus diarahkan setelah login.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after logout.
id-ID: Masukkan URL tempat pengguna dalam peran ini harus diarahkan setelah logout.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after registration.
id-ID: Masukkan URL yang harus dialihkan kepada pengguna dengan peran ini setelah pendaftaran.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after their first login.
id-ID: Masukkan URL yang harus diarahkan kepada pengguna dalam peran ini setelah login pertama mereka.

en: %s Redirects
id-ID: %s Pengalihan

en: Save Changes
id-ID: Simpan Perubahan

en: Redirect users to the URL they were viewing before login.
id-ID: Alihkan pengguna ke URL yang sedang mereka lihat sebelum login.

en: Redirect users to a specified URL.
id-ID: Alihkan pengguna ke URL tertentu.

en: Enter the relative path only without domain for login redirect.
id-ID: Masukkan hanya jalur relatif tanpa domain untuk pengalihan login.

en: You must enter the Login Redirect URL.
id-ID: Anda harus memasukkan URL Pengalihan Login.

en: Enter the relative path only without domain for logout redirect.
id-ID: Masukkan hanya jalur relatif tanpa domain untuk pengalihan logout.

en: Redirect Features allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
id-ID: Fitur Pengalihan memungkinkan Anda mengalihkan pengguna dalam peran setelah Pendaftaran, Masuk atau Keluar.

en: How to use Redirect Features
id-ID: Cara menggunakan Fitur Pengalihan

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
id-ID: Anda tidak memiliki izin yang cukup untuk melakukan tindakan ini.

en: Your link has expired, refresh the page and try again.
id-ID: Tautan Anda telah kedaluwarsa, segarkan halaman dan coba lagi.

en: Missing parameters, refresh the page and try again.
id-ID: Parameter hilang, segarkan halaman dan coba lagi.

en: Invalid role name entry: %s
id-ID: Entri nama peran tidak valid: %s

en: The role "%s" already exists. Please choose a different name.
id-ID: Peran "%s" sudah ada. Harap pilih nama yang berbeda.

en: Something went wrong, the system wasn't able to create the role, refresh the page and try again.
id-ID: Ada masalah, sistem tidak dapat membuat peran, segarkan halaman dan coba lagi.

en: The new role %s was created successfully.
id-ID: Peran baru %s berhasil dibuat.

en: %s role updated successfully.
id-ID: Peran %s berhasil diperbarui.

en: Cannot delete default role. You <a href="%s">have to change it first</a>.
id-ID: Tidak dapat menghapus peran default. Anda <a href="%s">harus mengubahnya terlebih dahulu</a>.

en: Deleting a system role is not allowed.
id-ID: Menghapus peran sistem tidak diizinkan.

en: %1$d users moved to default role %2$s.
id-ID: %1$d pengguna dipindahkan ke peran default %2$s.

en: The role %1$s was successfully deleted. %2$s
id-ID: Peran %1$s berhasil dihapus. %2$s

en: The selected %1$s roles were successfully deleted. %2$s
id-ID: %1$s peran yang dipilih berhasil dihapus. %2$s

en: The role could not be deleted.
id-ID: Peran tidak dapat dihapus.

en: The role %1$s was successfully hidden.
id-ID: Peran %1$s berhasil disembunyikan.

en: The role %1$s was successfully unhidden.
id-ID: Peran %1$s berhasil ditampilkan.

en: Gutenberg editor
id-ID: Editor Gutenberg

en: Classic editor
id-ID: Editor Klasik

en: Role Slug
id-ID: Slug Peran

en: The "slug" is the URL-friendly version of the role. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers and underscores.
id-ID: Slug adalah versi URL-friendly dari peran tersebut. Biasanya semuanya huruf kecil dan hanya berisi huruf, angka, dan garis bawah.

en: Block Login
id-ID: Blokir Login

en: Block users in this role from logging into the site.
id-ID: Blokir pengguna dalam peran ini dari login ke situs.

en: Block Dashboard Access
id-ID: Blokir Akses Dasbor

en: Block users in this role from accessing admin area.
id-ID: Blokir pengguna dalam peran ini dari mengakses area admin.

en: Role Level
id-ID: Level Peran

en: Delete role
id-ID: Hapus peran

en: Deleting this role will completely remove it from database and is irrecoverable.
id-ID: Menghapus peran ini akan menghapusnya sepenuhnya dari database dan tidak dapat dipulihkan.

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Disable Code Editor
id-ID: Nonaktifkan Editor Kode

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Disable the "Code editor" option for the Gutenberg block editor.
id-ID: Nonaktifkan opsi "Editor kode" untuk editor blok Gutenberg.

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Control Allowed Editors
id-ID: Kontrol Editor yang Diizinkan

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Select the allowed editor options for users in this role.
id-ID: Pilih opsi editor yang diizinkan untuk pengguna dalam peran ini.

en: Disable WooCommerce admin restrictions
id-ID: Nonaktifkan pembatasan admin WooCommerce

en: By default, WooCommerce prevents most users from accessing the WordPress admin area. When enabled, this setting will remove those restrictions for this role. %1s Click here for more details. %2s
id-ID: Secara default, WooCommerce mencegah sebagian besar pengguna mengakses area admin WordPress. Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menghapus pembatasan tersebut untuk peran ini. %1s Klik di sini untuk lebih jelasnya. %2s

en: Slug already exists
id-ID: Slug sudah ada

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Select allowed editor
id-ID: Pilih editor yang diizinkan

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: You must select at least one editor for the role when managing allowed editor.
id-ID: Anda harus memilih setidaknya satu editor untuk peran saat mengelola editor yang diizinkan.

en: Select %s
id-ID: Pilih %s

en: Read more on Role Level.
id-ID: Baca lebih lanjut tentang Tingkat Peran.

en: Are you sure you want to delete this role?
id-ID: Anda yakin ingin menghapus peran ini?

en: %s role copied. Please click the "Create Role" button to create this new role.
id-ID: Peran %s disalin. Silakan klik tombol "Buat Peran" untuk membuat peran baru ini.

en: Edit Role: %s
id-ID: Edit Peran: %s

en: Copy Role
id-ID: Salin Peran

en: Create New Role
id-ID: Buat Peran Baru

en: All Roles
id-ID: Semua Peran

en: These can be edited on the %1s Capabilities screen %2s
id-ID: Ini dapat diedit pada layar %1s Kemampuan %2s

en: Load More
id-ID: Muat Lebih Banyak

en: Load Less
id-ID: Pemuatan Kurang

en: All %s | All %s
id-ID[0]: Semua %s

en: Has Users %s | Has Users %s
id-ID[0]: Memiliki Pengguna %s

en: No Users %s | No Users %s
id-ID[0]: Tidak Ada Pengguna %s

en: Editable %s | Editable %s
id-ID[0]: Dapat diedit %s

en: Uneditable %s | Uneditable %s
id-ID[0]: Tidak dapat diedit %s

en: System %s | System %s
id-ID[0]: Sistem %s

en: Copy
id-ID: Salin

en: (non-editable role)
id-ID: (peran yang tidak dapat diedit)

en: Unhide
id-ID: Tampilkan

en: Your Role
id-ID: Peran Anda

en: Search Roles
id-ID: Pilih Peran

en: Multiples roles on "Add New User" screen
id-ID: Beberapa peran di layar "Tambah Pengguna Baru"

en: This allows you to assign a new user to multiples roles.
id-ID: Ini memungkinkan Anda menetapkan pengguna baru ke beberapa peran.

en: Multiples roles on "User Edit" screen
id-ID: Beberapa peran di layar "Edit Pengguna"

en: This allows you to assign an existing user to multiple roles.
id-ID: Ini memungkinkan Anda menetapkan pengguna yang ada ke beberapa peran.

en: Set login redirect cookie
id-ID: Mengatur cookie pengalihan login

en: Use cookie to determine pages users were viewing before login. This is useful when login redirect is not working correctly due to wp_get_referer() limitation.
id-ID: Menggunakan cookie untuk menentukan halaman yang dilihat pengguna sebelum login. Ini berguna ketika pengalihan login tidak berfungsi dengan benar karena keterbatasan wp_get_referer().

en: Show private post types
id-ID: Tampilkan jenis pos pribadi

en: This will show all post types on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
id-ID: Ini akan menampilkan semua jenis pos di layar "Kemampuan", bahkan yang biasanya tersembunyi di area admin WordPress.

en: Show private taxonomies
id-ID: Tampilkan taksonomi pribadi

en: This will show all taxonomies on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
id-ID: Ini akan menampilkan semua taksonomi di layar "Capabilities", bahkan yang biasanya disembunyikan di area admin WordPress.

en: Show all post types on the "Editor Features" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
id-ID: Tampilkan semua jenis pos di layar "Fitur Editor", bahkan yang biasanya disembunyikan di area admin WordPress.

en: Enable Classic Editor tab
id-ID: Aktifkan tab Editor Klasik

en: Always show the Classic Editor tab in "Editor Features" screen.
id-ID: Selalu tampilkan tab Editor Klasik di layar "Fitur Editor".

en: Admin Bar modification
id-ID: Modifikasi Admin Bar

en: When testing, display a caption and return link in the Admin Bar.
id-ID: Ketika menguji, tampilkan keterangan dan tautan kembali di Admin Bar.

en: Admin Bar search
id-ID: Pencarian Bar Admin

en: Add option to search and user testing in the Admin Bar.
id-ID: Tambahkan opsi untuk pencarian dan pengujian pengguna di Bilah Admin.

en: Front End footer notice
id-ID: Pemberitahuan footer Front End

en: When testing, display a return link in the front end footer.
id-ID: Ketika menguji, tampilkan tautan kembali di footer frontend.

en: Exclude role from User Testing
id-ID: Kecualikan peran dari Pengujian Pengguna

en: Select roles...
id-ID: Pilih peran...

en: Exclude users in selected roles from User Testing.
id-ID: Kecualikan pengguna dalam peran terpilih dari Test Pengguna.

en: Automatically refresh profile elements
id-ID: Perbarui elemen profil secara otomatis

en: Always try to automatically find profile elements. This may cause temporary issues when updating user roles that do not have access to the WordPress admin area.
id-ID: Selalu coba menemukan elemen profil secara otomatis. Ini dapat menyebabkan masalah sementara saat memperbarui peran pengguna yang tidak memiliki akses ke area admin WordPress.

en: Capabilities Settings
id-ID: Pengaturan Capabilities

en: Search user...
id-ID: Cari pengguna...

en: Search
id-ID: Cari

en: No results found.
id-ID: Tidak ada hasil yang ditemukan.

en: Permission denied.
id-ID: Izin ditolak.

en: Test user
id-ID: Test pengguna

en: Test this user
id-ID: Test pengguna ini

en: Testing:
id-ID: Menguji:

en: %1$sReturn to Administrator view%2$s
id-ID: %1$sKembali ke tampilan Administrator%2$s

en: Testing as user: %1$s. %2$sReturn to Administrator view%3$s
id-ID: Menguji sebagai pengguna: %1$s. %2$sKembali ke tampilan Administrator%3$s

en: Unable to retrieve user data.
id-ID: Tidak dapat mengambil data pengguna.

en: Updating Settings...
id-ID: Memperbarui Pengaturan...

en: Updating access...
id-ID: Memperbarui akses...

en: Error updating access.
id-ID: Kesalahan saat memperbarui akses.
